Koidula ja Jannseni mälestusväljak

TELLIJA: Tartu Linnavalitsus
ASUKOHT: Narva mnt 2b, Tartu
PROJEKT: 2017 / VALMIS: 2018
PEAPROJEKTEERIJA: TajuRuum OÜ, projektijuht Terje Ong
MAASTIKUARHITEKTUUR JA HALJASTUS: Kerli Irbo ja Terje Ong, valgustuse kontseptsioon Liina Einla
ERIOSAD: Symptom Arhitekt OÜ, Tõnu Laanemäe (isteastmestiku arhitektuurne lahendus) / Skeleton OÜ, Rando Tomson (konstruktsiooni osa) / Roadplan OÜ, Indrek Oden ja Kristel Liblik (teedeehituslik osa) / MicroWatt OÜ, Janno Siil (elektripaigaldise osa)
SKULPTUURID JA LUULETAHVLID: skulptuuride peatöövõtt Tormis Disain OÜ, Bruno Kadak (Koidula skulptuur, luule-tahvlid), Mare Mikof (Jannseni skulptuur), Rein Maantoa (luuletahvlite tekstide tüpograafia)
VALGUSPUU DISAIN: Margus Triibmann (Keha3 OÜ), 
teostuse tiim Sander Vislapuu, Ago Altjõe, Triinu Triibmann, paigaldus Diotech Electric OÜ
EHITAJA: PVH Ehitus OÜ
EHITUSMAKSUMUS: väljaku rajamine 354 442 eurot, millest skulptuurid, valguspuu ja luuletahvlid 111 936 eurot

VÕISTLUS: 2016, tutvu võistlustööga
VÕIDUTÖÖ: Tärkamine, autorid maastikuarhitektid Kerli Irbo, Terje Ong ja Edgar Kaare, arhitekt Tõnu Laanemäe, skulptorid Bruno Kadak ja Mare Mikof

FOTOD: portaal Tartu Areneb ja Andero Kalju (ööpildid)

Koidula ja Jannseni mälestusväljak asub Ülejõe pargi nurgas, Emajõe vasakkaldal, Kaarsilla vahetus läheduses. Väljak moodustab lehtri kahe olulise liikumissuuna vahel ning kutsub inimesi peatuma, avastama ning parki astuma.

Platsi moodustab lihtne suurte betoonplaatidega pind, mis liikumise intensiivsusega kooskõlas pargi suunas triipude haaval lõhustub. Mida enam pargi suunas sammuda, seda 

rohelisemaks pilt muutub, kuniks kivikatted üldse kaovad. Erinevad triibutused on tekitatud murukiviribadest ja põõsa- ning rohttaimede istutustest.

Kaarsillaga külgnevalt on kaldakindlustusele kavandatud isteterrass, mis aste astelt jõele lähemale sammub. Platsi keskel on suurem istumiskõrgusega puitkattega tasand, mida kaunistab efektne valguspuu. Tasandil, valguspuu okste all, istub Jannsen (skulptuur).

Platsi murukivi- ja haljasribade ääres on peatumiseks pandud seljatoega ja –toeta pinke. Pargipoolsemas otsas, haljasribade vahel, jookseb väike Koidula (skulptuur). Skulptuuride asetus on taotluslikult kavandatud selliselt, et kunstiteosed mõjuksid loomuliku osana platsi argielust – skulptuurid on kui tavalised külastajad, kes on korraks peatuma jäänud. Skulptuuride alused on vormistatud metallplaatidena, kuhu on kantud kultuurilooliselt olulise tähendusega antud autorite poolt loodud luuletekstid.