Tartu südalinna kultuurikeskus

AVALIK KONKURSS: töö Agoraa
ASUKOHT: Tartu linn
AASTA: 2023
AUTORID: Molumba arhitektid Karli Luik, Johan Tali, Harri Kaplan / TajuRuum maastikuarhitektid Remi Kübar, Terje Ong, Margit Prükk, Kärt Reedi
RENDERID: Tõnis Malkov, UDU Visuals
Tartu Südalinna Kultuurikeskus on maja pargis, mille fookus on avaliku ruumi kvaliteedil, seejuures unustamata hoone funktsionaalsust, ratsionaalsust ja mugavust. Selle asemel, et luua hoone pargi asemele, püüab targalt paigutatud kultuurikeskus hoopis pargiala aktiveerida ja esile tuua, lisades rohkem mõnusaid tegevusruume. Tänane alakasutuses park muutub aktiivseks ja päikeseliseks eri tasapindadel paiknevaks rohke taimestikuga avalikuks ruumiks. Selle asemel, et luua märgiline üksikehitis on Agoraa kontseptsiooniks luua arhitektuuri pigem maastikuarhitektuuri vahenditega.
Agoraa – mille algne sõnasõnaline tähendus on kokkusaamine või kokku saamise koht – toob Emajõe Ateena Tartusse tagasi. Kuivõrd Emajõe Ateena nimetus tuleneb just lammutatud kaubahoovi arhitektuursest ilmest, siis Südalinna Kultuurikeskuse uus hoone toob selle kohtumis- ning sünergiapunkti linnasüdamesse nii ruumiliselt kui funktsionaalselt tagasi, kasutades tänast lihtsat ning lakoonilist vormikeelt ning kujundades tänased ristuvad pargiteed ümber avaraks avalikuks väljakuks. Südalinna kultuurikeskuse keskseks ideeks ongi üdini demokraatlik kõikide jaoks avatud avalik ruum pargi südames – Agoraa on pargis paiknev avalik, ent Tartule kohaselt inimmõõtmeline väljak, mis on ümbritsetud hoone terrasside ja lopsaka pargiga.