Tähetorni plats ja Pirogovi trepid, I koht

VÕISTLUSTÖÖ: Tähetee, 1. KOHT
ASUKOHT: Tartu
AASTA: 2016
AUTORID: maastikuarhitektid Liina Einla, Kerli Irbo, Terje Ong, Liisa Sekavin ja Edgar Kaare, arhitekt Tõnu Laanemäe

LUGU "Reporteri" uudistes ja Tartu Postimehes
Loodav ühendus Tähetorni ja Pirogovi platsi vahel pakub mööda nõlva elamuslikku alternatiivset ja müstilist teekonda. Tegemist on maastikku integreeritud rajaga, mis tõuseb lookleva teena ülespoole. Ülemisele tasandile satub tulija vastamisi vaatega Tähetornile, mis on  omakorda sissejuhatuseks ja eelhäälestuseks mõtteliselt teise ruumivälja jõudmisele.

Tähetorni plats moodustab ideelt väikese galaktika. Ruumi olemuse defineerivad reljeefsus ja ovaalsus mõjuvad justkui kosmilise kõverruumina, plats koos keskse F. G. W. Struve monumendi, ümbritsevate pargipuude ja loomulikult Tähetorniga. 

Maastikuarhitektuuri disainikeele alge peitub ala läbivas Struve meridiaanis, mis mõtestab Tähetee olemust. Kolmnurkne triangulatsioon on üle kandunud ühendusraja ülesehitusse ja „galaktikate“ väikeelementide disaini. Trepiastmestikud ja tasapinnad moodustuvad kolmnurkadest analoogselt Struve süsteemile. Lihtsatest geomeetrilistest kujunditest moodustuvad funktsionaalsed tasapinnalise iseloomuga pinnad istumiseks, mängimiseks, nõjatumiseks jms.  

Suund- ja süvistatud valgustitega on markeeritud Tähetorni telg, mis justkui projitseerib tähistaeva maapinnale ning ehitab öisel ajal mõttelise telje kahe ruumi Pirogovi platsi ja Tähetorni platsi vahel.