Tartu Observatooriumi teleskoopide park

TELLIJA:  C. T. Grupp OÜ
ASUKOHT: Tõravere alevik, Nõo vald, Tartumaa
PROJEKT: 2017 
VALMIS: 2018 
PEAPROJEKTEERIJA: TajuRuum OÜ, projektijuht Edgar Kaare
AUTORID: Kristofer Soop, Edgar Kaare, Liina Einla
EHITAJA: C. T. Grupp OÜ
EHITUSMAKSUMUS: 62 000 EUR
FOTOD: Edgar Kaare
Endise ENSV Tõravere observatooriumi ümbrus on lahendatud tunnustatud eesti maastikuarhitekti Aleksander Niine poolt 1950-ndate lõpus. Praeguse haldaja soovil on alale kavandatud päikesesüsteemi ja spiraalgalaktika makett ning taevakehade vaatlusväljak. Projekteerimisel oli eriliseks väljakutseks arvestada maastikuruumi väljakujunenud väärtusi ja selle arhitektuurilist kompositsiooni.

See kosmiline avalik pargiruum on üllatavalt aktiivses kasutuses nii kohalike Tõravere elanike kui väliste külaliste poolt. Nõnda rikastab iga observatooriumi uus rajatis parki polüfunktsionaalselt. Päikesesüsteemi makett toimib mängulise väikeehitisena. Selle planetaarsetes liivakastides saab ehitada oma utoopilisi maailmu. 

Kaarjad orbiiditorud kutsuvad maaväliste kõrguste poole aina uuesti püüdlema. Spiraalgalaktiga hekivormid toimivad muu hulgas aiakunstist teada ajatute labürintidena. Vaatlusväljakul laiutav pink annab lisaks taevakehade teleskoobi kaudu vaatamisele hea võimaluse teinekord selili heita, et pidada üks tähesajust inspireeritud ööpiknik.

Ehituslikult väärib mainimist, et 100 mm läbimõõduga päikesesüsteemi planeetide orbiidid väänati kaarjaks Balti Laevaremonditehases. Kuni 2 m suuruse diameetriga planeedi kerad on valmistatud kergest komposiitmaterjalist (kangas ja epoksiid).