Türnichi lossipargi maastik, eripreemia

Türnichi lossipargi maastiku ideekonkurss, ERIPREEMIA

TELLIJA: Kolpingstadt Kerpen omavalitsus
ASUKOHT: Türnich’i ajalooline RUHR piirkond, Nordrhein-Westfalen, Saksmaa
AASTA: 2017
AUTORID: maastikuarhitekt-linnaplaneerija Oliver Engelmayer ning maastikuarhitektid Edgar Kaare ja Terje Ong
Võistluse eesmärk oli ajaloolisest Schloss Türnich ansamblist kujundada looduslike, energeetiliste ja sotsiaalsete ringlusprotsesside elamus- ja kogemusala. Tulevikuansambli keskseteks arendamisele kuuluvateks teemadeks olid toitumine, ökoloogia, taastuvenergia ja tervis.

Võistlustöös elustatakse ajalooline lossipark oma mitmekesiste ruumiliste ja ajaliste kihtidega olemasolevate maastikuelementide ja ruumisuhete võimendamise teel. Ojade, veekanalite ja kraavituse süsteem moodustavad maa-ala kondikava. Osaliselt renaturaliseeritakse endine kaevanduste tarvis ehitatud veekanal. 

  
Värskelt mõtestatud sise- ja kaugvaadete programm toob esile mitmekesiselt vahelduva maakasutuse, maastiku intensiivsuse ja mastaapsuse. Tekivad eluruumid inimesele ja loodusele. Kujunevad aktiivsed, nagu ka rahulikud maastikuilu nautida lubavad maastikuruumid.

Endise mõisa külge on liidetud uus majutushoone, vabaajakeskus, permakultuuril põhinev mikropõllumajanduskeskus ja kogukonnapark. Ruumilisi sõlmpunkte rõhutatakse iga maastikuruumi eripära võimendavate maastikuväravatega.