Vyskovice külamaastiku elustamine, I koht (rahvusvaheline)

VÕISTLUSTÖÖ: Landscape banners – private opinion made public, 1. KOHT (rahvusvaheline)
VÕISTLUS: Recovering Landscape and Place Výškovice-Wischkowitz, vaata VEEBI

TELLIJA: Euroopa kultuuripealinn 2015 Plzen, Euroopa Liit
ASUKOHT: Výškovice ja laiem ümbrus, Bohemia, Tšehhimaa
AASTA: 2014-2015
AUTORID: maastikuarhitekt-linnaplaneerija Oliver Engelmayer, maastikuarhitekt Edgar Kaare (Burkhardt | Engelmayer Lanschaftsarchitekten und Stadplaner), Peter Boerboom ja Carola Vogt (Department for Public Appearances)
Probleemiks on Tšehhimaa Saksamaaga külgneva külamaastiku väljasuremine. Inimesed kolivad maalt linna. Paigal on raske ajalugu, keerukad omandisuhted, mis raskendab omakorda organiseerumist ja õigest otsast jätkamist. Küla on hääbumas. Külaelu kadumine on terves Euroopas aktuaalne probleem. Nõnda on Plzen kultuuripealinn 2015 raames otsustatud probleemi käsitleda küll võimalikult lokaalselt Vyskovice küla näitel, ent rahvusvahelise võistluse kaudu rõhutada selle laiemat mõõdet ja fookust.

Maastikuarhitektide ja kunstnikega koostöös pakuti erinevalt teistest võistlejatest “ära lahendamise” asemel süsteemne ja mänguliselt kaasahaarav kohaliku elaniku kaasamise programm.

Esimeses etapis korraldatava naaberlinnade linnaruumi hääletusmängu tulemusel aktiveeritakse kohalik temalt küsides: “Mida Sa teeksid mahajäetud külaga nagu Vyskovice?” Kas “Lasta minna”, “Säilitada” või “Taastada” on kolm värvikat valikut, mida eksponeeritakse teises etapis juba paljuski kaduma läinud külas vastava ellu kutsutud külafestivali raames. Pesunööridel tuules lehvivate värviliste vastuslehtede saatel toimuvad pidustused, töötoad ja mõttetalgud, mida aitavad vedada vastava ettevalmistusega eksperdid. Töötatakse välja lahendus, mis kasvab rohujuuretasandilt ja on sellega kohalikule arusaadav ning vastuvõetav.